Oldalak

Étrend

Sziasztok, ezen a lapon a kapott étrendi útmutatásokat foglalom össze.

Kérlek hívjatok fel, mielőtt meglátogattok és valamit ételt hoznátok, hogy milyen állapotban vagyok. Ha épp nincs semmi bajom, azaz a vérképem rendben van, akkor lényegében bármit ehetek. Hozhatsz nekem bármit, ami főztél, vagy ami beszerezhető (gyros, pizza, pörkölt, rakott krumpli, rántott hús, stb.).
Ha viszont apláziás vagyok (nagyon alacsony a fehérvérsejtszámom), akkor csak korlátozottan szabad étkeznem, mert az ételből is elkaphatom azokat a vírusokat és bacikat, amik aztán megkeserítenék az életemet.
Az alábbiak az apláziás étrendre vonatkozó jótanácsok:

Egy link a Tűzmadár honlapján talált dietetikus tanácsokhoz: link

Kezdem a saját érzelmezésemmel:
  • Főtt, sült ételek: Alapvetően szabad, de fontos, hogy főzés után már semmi se kerüljön bele vagy rá. Minden étel csak frissen fogyasztható 1-2 nap után nem ehetem meg.
  • Magvak: Nem szabad magvakat és magvakat tartalmazó ételeket ennem. A magvakban gyakran bújnak meg gombák és még a sütési folyamat során sem forrósodnak át annyira a magvak, hogy elhalnának a benne lévő gombák. Ezért minden magvakat tartalmazó étel tilos, pl:
    • Mákos rétes (hüpp-hüpp, ez a kedvencem)
    • Mézes-mandulás reggeliző keksz (ezt is szeretem)
    • Mákos, diós sütik (pl. bejgli)
  • Méz: A mézet a méhek gyűjtik és utána már nincs hőkezelve. Nem lehet tudni mit hordoz magában. Sajnos ez is tiltva van, pedig csak ezzel finom igazán a tea.
  • Zöldségek: Igen, ez is tilos. Minden friss zöldség. Nem lehet elég jól megmosni!
  • Gyümölcsök: Csak olyat, amit fogyasztás előtt meghámozol (pl. banán, mandarin, narancs).
  • Aszalt gyümölcsök: Tilos
  • Felvágottak: Előre csomagolt és hőkezelésen átesett sonka és párizsifélék. Téliszalámi, kolbászok nem, mert ezeket nem hőkezelik.
  • Bármilyen bolti termék: Csak akkor, ha hőkezelésen átesett, ezt ellenőrizni kell a dobozon. Tipikusan a bioételek nem ilyenek.

Ez itt a dietetikus hölgytől kapott útmutató:

Apláziás betegek étrendi útmutatója

Egyes vérképzőrendszeri betegségekben, illetve azok kezelése során átmenetileg jelentősen lecsökkenhet a fehérvérsejtek száma. Ennek eredményeképpen csökken a szervezet védekezőképessége a fertőzésekkel szemben. A kialakuló lázas állapot hátterében, sok esetben, a szervezetben jelen lévő, egészséges emberre nem veszélyes mikroorganizmusok állnak (gombák, baktériumok). A táplálékkal elfogyasztott baktériumok, gombák mennyisége és összetétele sem közömbös, mert megbetegedés forrásai lehetnek.
A következőekben néhány jó tanáccsal szeretnék segíteni önnek ahhoz, hogy kórházi és otthoni forrásból kapott élelmiszereket, fertőzés veszélye nélkül fogyaszthassa.
Húsok: Csak hőkezelt állapotban, vagyis frissen sütve, főzve, párolva fogyaszthatók. Soha ne egyen nyers húskészítményeket, például: tatárbifszteket, kolbászt, szalámit, nyers sonkát. Nyers húsok, húskészítmények nagy mennyiségben tartalmaznak baktériumokat.
Felvágottak: Frissen szeletelt, vagy frissen felbontott vákuumfóliás felvágottakat fogyasszon.
Sajtok: Kockasajtok, trapistasajt megengedett.Nem szabad nemes penészes sajtot ennie: camambert, márványsajt
Tej: Nyersen csak dobozos tartós tejet ihat, egyébként forralja fel fogyasztás előtt. Hasmenés esetén tejmentes étrend javasolt.
Zöldség és főzelékfélék: Nyersen "földesárú" mosva sem fogyasztható: retek, saláta, káposzta, zöldpaprika, paradicsom, uborka...
Gyümölcsök: Csak olyan gyümölcsöket ehet, melyek folyóvízzel történt alapos mosás után tökéletesen meghámozhatóak. Ilyenek a banán, mandarin, narancs, stb. Eper, málni, ribizli, egres nyersen nem, csak befőttként ajánlott. Mogyorót, pisztáciát, diót, aszalt gyümölcsöket, datolyát, fügét ne egyen.

Sütemények: Olyan édességeket válasszon, melyek befejező elkészítési művelete hőközlés: sütés, főzés volt. Nyers anyagokat, gyümölcsöket és különösen nyers tojást tartalmazó süteményt ne egyen.


Az elkészített ételt 24 órán túl ne tárolja hűtőszekrényben sem. Étkezés után a szájban maradó ételmaradékokon elszaporodhatnak a mikroorganizmusok, ez gyulladáshoz vezethet. Minden étkezés után ajánlott a fogápolás, öblögetés.


Fűszer: A fűszerek (bors, paprika, majoránna, stb.) tartalmazhatnak gombákat, baktériumokat, melyek önre veszélyesek lehetnek. Ezért fűszerezni a sütés, főzés ideje alatt kell az ételeket.


Italok: Csapvizet forralva igya. Készítsen teát, limonádét. Szénsavmentes gyümölcslevekből a következő márkákat ajánljuk mikrobiológiai tisztaságuk miatt: BB, Top-Joy, Sió

Ásványvizekből ajánlott: Óbudai gyémánt, Szentkirályi, Visegrádi

Főtt ételek: Frissen elkészített ételt egyen, vagy étkezés előtt forralja fel. Ne kóstoljon meg bizonytalan eredetű, gyanús kinézetű, romlottnak látszó, szagos ételeket. Ne fogyasszon olyan élelmiszert, mely a csomagoláson feltüntetett lejárati időn túl van, vagy épp aznap jár le a szavatossága. A mikroorganizmusok kedvenc tartózkodási helyei a sérült edények, lepattogzott, zománcozott lábos, karcolt műanyag edény. Ilyeneket ne használjon, és bennük ne tároljon semmit.


Alkohol: Fogyasztása a kórházban nem megengedett, otthon a gyógykezeléstől és az orvos utasításaitól függő, de mindenképpen mértéktartó.


Kedves uram/hölgyem, tájékoztatónkkal az Ön gyógyulásához szeretnénk hozzájárulni. Reméljük sikerült néhány hasznos tanácsot adnunk. Amennyiben kérdései vannak, vagy nem ért valamit, forduljon bizalommal kezelőorvosához és/vagy dietetikusához.

1 megjegyzés: